Dzisiaj jest: 18 Lipiec 20244,624,723 Unikalnych wizyt

Archiwum www.hutnik.krakow.pl:

Zapamietac?

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Historia sekcji piłki siatkowej


Całość pochodzi z www.HUTNIK.bci.pl

Historia sekcji piłki siatkowej


Sekcja piłki siatkowej powstała wraz z założeniem klubu a więc w roku 1950, a jej inicjatorami byli: J. Folfasiński i S. Armaty. Początkowo miała ona charakter amatorski, jednak już w sezonie 1951/52 drużyna po raz pierwszy wystąpiła w mistrzostwach okręgowych w Żywcu a następnie wygrała turniej eliminacyjny do ligi okręgowej w Oświęcimiu. Zespół prowadził wówczas Julian Korzeniak, któremu pomagali Tadeusz Witkowski (kierownik) oraz Jerzy Kurek (kapitan drużyny). Siatkówka w Nowej Hucie zaczęła się szybko rozwijać, czego efektem były sukcesy drużyny Hutnika mającej na celu dołączenie do rozgrywek centralnych.

Największe sukcesy pojawiły się dopiero po kilku latach i tak w roku 1965 siatkarze Hutnika prowadzeni przez E. Siradzkiego wywalczyli historyczny awans do I ligi. W drużynie Hutnika występowali wówczas tak świetni zawodnicy jak: Jerzy Szymczyk, Andrzej Zabiegło, Wiktor Kobędza czy Stanisław Stępkowicz. Dzięki nim oraz kilku młodym zawodnikom Hutnik w roku 1967 zdobył pierwszy medal - brąz. Od tego sezonu dbano o wzmocnienia (Bolesław Szkutnik), efektem czego były kolejne medale - srebro w sezonach: 1967/68 oraz 1968/69.

W owym czasie barwy narodowe reprezentowali: Jerzy Szymczyk oraz W. Kobędza i W. Jezierski (repr. młodzieżowa). Siatkarze Hutnika mocno zadomowili się w ekstraklasie i na początku lat siedemdziesiątych prezentowali solidną formę, jednak bez medali. Sukcesy odnosili zaś młodzi siatkarze prowadzeni przez Wiktora Kobędzę - dwukrotne Mistrzostwo Polski w roku 1972 i 1973. Należy zaznaczyć że w latach 70-ych siatkówka należała w Polsce do najpopularniejszych dyscyplin ze względu na sukcesy. Cieszy więc, że Hutnik był jedną z najlepszych drużyn w kraju i posiadał wielu znakomitych graczy. Po sukcesie reprezentacji Polski na olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku (mistrzostwo olimpijskie) do drużyny Hutnika dołączyli dwaj podstawowi jej zawodnicy: Bronisław Bebel i Marek Karbarz. Tym sposobem w sezonie 1977/78 Hutnik zdobył już trzeci srebrny medal MP. Wszyskim jednak marzył się tytuł mistrzowski... tymczasem drużyna grała gorzej i sezon po sezonie obsuwała się w tabeli (z wyjątkiem sezonu 1980/81 - brąz). Doszło do tego, że w sezonie 1983/84 Hutnik spadł z Ekstraklasy! Było to dość nieoczekiwane i szybko znaleziono sposób na rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji. Już po sezonie Hutnik ponownie znalazł się w ekstraklasie i typowany był na faworyta rozgrywek.

Siatkarze nie zawiedli i w sezonie 1985/86 wywalczyli kolejny brązowy medal MP. Później było jeszcze lepiej a końcówka lat osiemdziesiątych to najwspanialszy okres w historii sekcji. Drużynę objął trener Jerzy Piwowar, pozyskano również nowych, znakomitych zawodników tj.: Robert Ratajczak, Marek Fornal, Ryszard Jurek, Andrzej Martyniuk i inni, którzy w sezonie 1986/87 zdobyli po raz piąty srebrny medal MP. Tworzył się zespół, który wreszcie ziścił marzenia o mistrzostwie kraju. Nadszedł sezon 1987/88, w którym Hutnik okazał się lepszy od m.in Stali Stocznia, Resovii czy Legii i po raz pierwszy wywalczył tytuł Mistrza Polski. Sukces ten osiągnęli: Ryszard Jurek, Robert Ratajczak, Andrzej Martyniuk, Zdzisław Jabłoński, Wacław Golec, Marek Topór, Jerzy Pawełek, Marek Fornal, Roman Szczerbik, Jacek Szerszeń, Grzegorz Bogusz, Wadim Dyba oraz trenerzy: Jerzy Piwowar i Jacek Sańka (asystent). Siatkarze Hutnika nie zachłysnęli się sukcesem i również w roku następnym potwierdzili swą dominację na parkietach Polski. Należy zaznaczyć że Hutnik znakomicie zagrał w play-off, gdzie startując z czwartego miejsca pokonał Stal Stocznię by w finale wygrać z AZS Olsztyn (3:0 - Kraków oraz 3:0 i 0:3 - Olsztyn). W decydującym meczu w Olsztynie Hutnik wysoko pokonał AZS (10,3,5) i tym samym powtórzył sukces z przed roku. W zespole występował Grzegorz Wagner, a asystentem Jerzego Piwowara był Ryszard Pozłutko. W tym samym roku Hutnik zdobył również Puchar Polski.

W kolejnym sezonie nie udało się obronić tytułu mistrza Polski i Hutnicy musieli zadowolić się srebrem uznając wyższość AZS Częstochowa. Po sezonie 1989/90 z zespołem rozstał się trener Jerzy Piwowar (Tunezja) oraz kilku czołowych zawodników: Ryszard Jurek, Jacek Szerszeń, Marek Fornal. W tej sytuacji nowemu trenerowi Jerzemu Skorupie trudno było nawiązać do poprzednich medalowych sukcesów co potwierdzało się w wynikach - VI miejsce po sezonie 90/91. Od tej pory wobec ciężkiej sytuacji finansowej sekcji oraz dalszych ubytków kadrowych siatkarze Hutnika grali coraz słabiej i w sezonie 1991/92 spadli do ówczesnej serii B.
Niebawem drużynę opuścił najlepszy z Hutników Robert Ratajczak co jeszcze bardziej pogłebiło kryzys sekcji. Sytuacja zmieniała się na gorsze i w sezonie 1992/93 mimo utrzymania się w serii B zarząd podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek centralnych. Aktualnie Hutnik występuje w III lidze małopolskiej a trzon zespołu stanowią młodzi zawodnicy. Prowadzona jest również praca z młodzieżą m.in. dzięki trenerom: Mirosławowi Janawie i Ryszardowi Pozłutce.

Sekcja piłki siatkowej Hutnika jest jedną z najbardziej zasłużonych sekcji klubu. Należy przy okazji wspomnieć o udanych występach w europejskich pucharach. Do najbardziej spektakularnych występów trzeba zaliczyć zwycięską konfrontację w roku 1978 z tureckim zespołem Muhafisgucu Ankara w PZP 3:0 i 3:1, i awans do najlepszej ósemki Europy tych rozgrywek. Jednak najbardziej pamiętny był rok 1988 i start Hutnika w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Po wyeliminowaniu Sokoła Wiedeń 2:3 (8,-14,-14,8,-11) i 3:0 (5,4,6) Hutnik wylosował jedną z najlepszych drużyn Europy - Panini Modena (Włochy). Pierwszy mecz odbył się w Krakowie i owiał całą Polskę sensacyjną wiadomością. Hutnicy zagrali życiową partię i rozgromili faworytów 3:0. We Włoszech niestety nie udało się zdobyć 25 "małych" punktów wystarczających do awansu. Do dziś nie są wyjaśnione okoliczności takiej metamorfozy siatkarzy Hutnika... Szkoda, gdyż z takim składem istniała szansa "zawojowania" Europy...Dodane przez huteusz dnia 21 styczeń 2007 10:04:52 1 Komentarzy ˇ 20739 Czytań

Komentarze


hakaesik dnia 01 marzec 2012 17:38:27

smiley
Dodaj komentarz


Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Designed by Szymon Dziukiewicz. Powered by PHP-Fusion Strona Glowna | Forum | Galeria | Hutnik TV | Klub | Stadion | Kibice